Vaš odgovor

. / Pitanja / Vaš odogovor
Pitanje

Postovani, nedavno sam imao problem sa zubom,zubar je ustanovio da trba leciti kanale. Sve je to odradjeno, zub je izlecen, plombiran i sve je sad u redu. Zanima me, posto taj zub vise nije "ziv",tj ne hrani se i nije jak i kvalitetan kao sto je bio ranije, kolika je njegova trajnost, tj da li ce on vremenom propasti i morati da se vadi? Sta se desava u slucaju da se polomi, hoce li moci da se popravi kao i zdrav zub i jos samo jedno, da li ce vremenom taj zub izgubiti belinu i poceti da tamni? Hvala vam unpared, veliki pozdrav.

Igor - 16. 05. 2011.
Odgovor i savet
spec. dr Marija Kosjer
spec. dr Marija Kosjer specijalista dečije i preventivne stomatologije

     Poštovani Igore,

adekvatno endodontski izlečen zub može da opstane u viličnoj kosti dugi niz godina.

Endodontskom terapijom - vađenjem zubne pulpe (čine ga krvni sudovi, limfni sudovi, nervna vlakna..) uklanja se glavni izvor ishrane zubnih tkiva. Međutim i nakon endodontskog lečenja, zub nastavlja da se ishranjuje preko krvnih sudova periodoncijuma.

Pre nego što se pristupi rekonstrukciji karijesom razorenog dela zuba,  preporuka je da se lečeni zub ojača ugradnjom kompozitnog kočića -fiber post čime se ujedno smanjuje mogućnost odlamanja krunice lečenog zuba.

U zavisnosti od količine preostalog dela zuba, rekonstrukcija se može postići postavljanjem kompozitnog ispuna (plombe) ili izradom keramičke krunice.

Ukoliko se ukloni u potpunosti krunični deo zubne pulpe, a kasnije isto tako ukloni iz krunice zuba i medikament kojim je obturira korenski kanal, veoma su male šanse za prebojavanje lečenog zuba.

Srdačno

 

Nakon 23 godine uspešnog rada u oblasti stomatologije, odlučili smo da je vreme da naše poslovanje proširimo u pravcu estetske medicine. Kao i do sad, osluškujemo vaše želje i pratimo trendove.

Okupili smo vrhunske stručnjake i otvorili smo vrata nove ordinacije opremljene po visokim standardima.

U posebnoj ordinaciji za plastičnu hirurgiju i estetsku medicinu, pri stomatološkoj poliklinici, lekar specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije vrši sve intervencije iz domena svoje specijalnosti u lokalnoj anesteziji.

Želimo da individualnim pristupom, uz stručni kadar i sertifikovane materijale, odaberemo metodu koja će svakom pacijentu pružiti vrhunske rezultate.

Potreban Vam je pregled?  

Pitajte stomatologa

Ukoliko ste u nedoumici slobodno nam se obratite.
Do sada smo odgovorili na preko 30976 pitanja.
.
9
Doktora
.
11000
Zadovoljnih pacijenata
.
30976
Odgovorenih pitanja
.
100
Sertifikata